سیستم برق خودرو و هر آنچه که درباره آن باید بدانید !

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : حسام اینانلو
  • ۲۷ بهمن ۱۳۹۹
  • 59
  • 0
  • مدت مطالعه :11 دقیقه

خودروهای مختلف، دارای سیستم‌هایی هستند که با برق کار می‌کنند. به خصوص در خودروهای امروزی، سیستم برق خودرو، نقش بسیار مهمی دارد؛ زیرا بخش‌های زیادی از قطعات الکتریکی و کامپیوتری در این خودروها استفاده می‌کنند. 

سیستم برق رسانی خودرو، بخش‌های مختلفی دارد که هر کدام وظیفه‌ای بر عهده دارند. این سیستم، برق مورد نیاز برای اجزای الکتریکی را فراهم می‌کند. اختلال در عملکرد آن، سبب می‌شود تا مشکلات زیادی برای خودرو و عملکرد آن پیش آید. 

برای درک این سیستم، باید ابتدا اجزای اصلی آن را بشناسید. با این مقاله از توربومگ همراه شوید.

برق حودرو

بخش مولد برق خودرو

قسمتی که تولید برق را در خودرو بر عهده دارد، نیروی مکانیکی حاصل از گردش موتور را به نیروی الکتریکی تبدیل می‌کند. 

در خودروهای قدیمی این بخش به عنوان دینام و در خودروهای جدید به نام آلترناتور شناخته می‌شود. این برق توسط باتری ذخیره می‌شود و سبب روشن شدن خودرو و سایر بخش‌های الکتریکی آن می‌شود. 

معمولا برق تولید شده به صورت 12 ولت است. 

باتری خودرو و ذخیره کننده انرژی

برقی که توسط دینام یا آلترناتور تولید می‌شود، در باتری خودرو ذخیره می‌شود. حتما متوجه شده‌اید که در زمان خاموش بودن خودرو نیز بخش‌های الکتریکی مانند سیستم صوتی، کولر، برف پاک کن و … کار می‌کنند. این برق از باتری خودرو تامین می‌شود. 

باتری دارای قطب مثبت و منفی است. ممکن است با توجه به مدل خودرو، مواد تشکیل دهنده باتری با هم متفاوت باشند؛ اما عملکرد آن‌ها مشابه همدیگر است. 

باتری خودرو

کنترل کننده در سیستم برق خودرو

از دیگر بخش‌هایی که جزو اجزای اصلی سیستم برق کشی خودرو هستند، سیستم کنترل کننده است. 

در خودروهای مختلف، کلیدهایی در مسیر توزیع کننده برق وجود دارد که می‌توان آن‌ها را تنظیم کرد. به کمک این دکمه‌ها می‌توان شدت و سرعت مصرف برق، حالت و جهت آن، فعال یا غیرفعال بودن مصرف کننده و … را به صورت دستی تنظیم کرد. 

کلید‌هایی مانند فن خودرو، کلید برقی تنظیم صندلی و … از این دسته کنترل کننده‌ها هستند.

توزیع کننده نیروی الکتریکی و سیم کشی خودرو

کار توزیع نیروی الکتریکی بر عهده سیستم سیم کشی خودرو است. این سیستم، برق را از باتری یا تولید کننده به مصرف کننده‌های مختلف می‌رساند. 

سیم کشی خودرو به گونه‌ای است که اختلالی در شناخت سیم بخش‌های مختلف ایجاد نشود. برای ایجاد نظم در سیم کشی خودرو، سیم‌های هم مسیر را با یک چسب برق به هم می‌چسبانند یا در یک لوله پلاستیکی قرار می‌دهند. 

از طرفی سیم‌هایی که به کار می‌رود، با توجه به نوع مصرف کننده، انواع مختلفی دارند که بسته به نیاز سیستم در نظر گرفته می‌شوند.

برای خرید آنلاین انواع سیم کشی خودرو کلیک کنید!

سیم کشی خودرو

بخش‌های مصرف کننده نیروی الکتریکی

هر سیستمی که از نیروی برق در خودرو استفاده می‌کند، مانند چراغ‌های داخل و خارج خودرو، استارت، سیستم صوتی و … همگی جزو مصرف کننده‌های نیروی الکتریکی است. 

بسته به عملکرد سیستم الکتریکی، ممکن است میزان مصرف برق در آن‌ها متفاوت باشد. 

در صورتی که مصرف کننده‌های انرژی مدتی طولانی بدون روشن شدن خودرو کار کنند، احتمال این که باتری خالی شده و خودرو روشن نشود، وجود دارد. 

سایر بخش‌هایی که در سیستم برق خودرو موثر هستند

علاوه بر اجزای اصلی سیستم برق کشی خودرو، بخش‌های دیگری نیز وجود دارد که در سیستم برق خودرو، عملکردهای مهمی دارند. بدون این ابزار و بخش‌ها، سیستم الکتریکی به خوبی کار نمی‌کند. در ادامه برخی از این ابزار و کاربرد آن‌ها بررسی می‌شوند.

فیوز در سیستم برق خودرو

در مسیر هر کدام از مصرف کننده‌های برق خودرو، فیوز وجود دارد. بسته به نوع سیستم، ممکن است از یک یا حتی تعداد بیشتری فیوز استفاده شود. 

اگر در هر کدام از اجزای تولید کننده، ذخیره، مصرف کننده، توزیع کننده و … برق اختلالی ایجاد شود، فیوز اتصال برق را متوقف می‌کند تا به سیستم‌های مصرف کننده آسیب وارد نشود. 

جعبه فیوز

مدار روشنایی در بخش‌های مختلف خودرو

یکی از اجزای فرعی در سیستم برق خودرو، مدار روشنایی است که به عنوان مصرف کننده عمل می‌کند. چراغ‌های اصلی، چراغ دنده عقب، فلاشر، چراع راهنما، مه شکن و … همگی جزو این دسته هستند. 

جریان برق از مدار روشنایی قبل از سوئیچ تغذیه می‌شود. در این صورت، حتی اگر خودرو خاموش باشد، باز هم امکان استفاده از سیستم روشنایی وجود دارد. 

کانکتور یا سوکت در سیستم برق خودرو

برای این که برق به مصرف کننده برسد، یک سری ابزار و سیستم‌های فرعی نیاز است. این کار توسط کانکتور یا سوکت انجام می‌گیرد. 

در اصل سوکت‌ها در انتهای سیم به مصرف کننده و کنترل کننده وجود دارند. برای این که سیم بتواند جریان برق را به مصرف کننده یا کنترل کننده برساند، باید از یک سوکت استفاده کند. از طرفی مصرف کننده یا کنترل کننده نیز، دارای یک سوکت است که به سوکت سیم متصل شده و اتصال برق برقرار می‌شود. 

مدار جرقه و کاربرد آن در سیستم برق خودرو

اجزایی مانند شمع، وایر، دلکو، سیستم کامپیوتری، کوئل و … در خودروهای مختلف وجود دارند. یک سیستم کامپیوتری کامل بر میزان سوخت و وضعیت لحظه‌ای خودرو در هر لحظه نظارت می‌کند.

میزان مصرف سوخت خودروهای انژکتوری توسط قطعه کامپیوتری خودرو انجام می‌شود. 

شمع نیز ولتاژ کویل را به جرقه تبدیل می‌کند و سبب می‌شود تا انفجاری ایجاد شود. در این صورت سوخت و هوا در اتاق احتراق ترکیب می‌شوند و انفجار صورت می‌گیرد. 

کویل در واقع سبب می‌شود تا فشار بیشتری ایجاد شود و ولتاژ 7000 ولتی مورد نیاز شمع برای ایجاد جرقه، به دست آید. 

در این بین، دلکو نیز قطع و وصل جریان برق را انجام می‌دهد. 

سیم کشی خودرو و رنگ آن‌ها

همانطور که گفته شد، برای توزیع نیروی برق در خودرو، سیم کشی انجام می‌شود. بدین صورت سیم‌های زیادی در خودرو از باتری به سمت مصرف کننده‌ها می‌رود. هنگامی که یکی از این سیستم‌ها دچار ایراد شود، پیدا کردن سیم آن مشکل است. به همین علت باید از رنگ‌های مشخصی برای سیم‌های مختلف استفاده شود. در این صورت، تعمیرکاران به راحتی می‌توانند سیم مورد نظرشان را پیدا کنند. 

این رنگ‌ها برای سیستم‌های خودروسازی مختلف، مشخص است و از آن استفاده می‌کنند. رنگ بندی سیم‌ها به صورت زیر است:

سیم با رنگ آبی: سیم بین کلید و چراغ‌های بزرگ جلوی خودرو

سیم آبی و قرمز: چراغ نور پایین جلوی اتومبیل

سیم زرد: سیم بین دینام و جعبه فیوز و همچنین سیم چراغ شارژ

سیم آبی و سفید: چراغ نور بالای جلوی اتومبیل

سیم قرمز رنگ: بین کلید و چراغ‌های کوچک جلو و عقب اتومبیل

سیم سبز رنگ: سیم‌های مابین فیوز و مصرف‌کننده‌ها و همچنین چراغ راهنما

سیم سبز و سفید: چراغ راهنمای سمت راست

سیم سبز و قرمز: چراغ راهنمای سمت چپ

سیم سفید رنگ: سیم متصل به چراغ روغن، کوئل و چراغ‌های اخطار دهنده

سیم مشکی: اتصال بدنه

سیم سبز و بنفش: چراغ ترمز

سیم سبز و قهوه ای: چراغ دنده عقب

سیم کشی خودرو و رنگ آن‌ها

با توجه به این رنگ بندی، می‌توان سیم کشی برق خودرو را بررسی کرد و تعمیرات لازم را راحت‌تر انجام داد.

در صورتی که برق خودرو دچار مشکل شود، ممکن است نه تنها عملکرد سیستم‌های الکتریکی اختلال پیدا کند؛ بلکه در برخی مواقع اتفاقات ناگواری مانند اتصال برق و آتش سوزی نیز ممکن است به وجود آید. از این رو این سیستم باید دائما چک شود و در صورت وجود مشکل در سیستم برق خودرو، سریع‌تر رفع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *