مپ سنسور خودرو و علائم خرابی آن !

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : حسام اینانلو
  • ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
  • 54
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

سنسور مپ یا سنسور فشار منیفولد هوا (Map Sensor) از جمله قطعات الکتریکی خودرو به‌حساب می‌آید که به صورت مستقیم به ECU متصل شده و وظیفه گزارش میزان هوای مکش شده توسط موتور به ECU (کامپیوتر خودرو) را بر عهده دارد. این قطعه در مجرای ورودی هوا به موتور با یک شلنگ به دریچه ورودی هوا در منیفولد هوا وصل می‌شود تا کامپیوتر خودرو بر اساس اطلاعات دریافتی از آن، میزان باز و بسته بودن دریچه هوا را کنترل کرده و میزان سوخت مورد نیاز برای احتراق کامل را با استفاده از اطلاعات سنسور مپ تعیین کند.

گاهی اوقات رانندگان با علائمی چون ریپ زدن و لرزش خودرو واجه می‌شوند که یکی از علائم خرابی مپ سنسور است؛ از این‌رو برای رفع مشکل و بهبود نحوه عملکرد سنسور مپ باید به مکانیک متخصص و با تجربه مراجعه کرد تا عیب‌یابی سنسور مپ به صورت کامل و دقیق انجام شود.

در اینجا تلاش می‌کنیم تا اطلاعات کامل و جامعی در ارتباط با سنسور مپ خودرو و علائم خرابی آن در اختیارتان قرار دهیم؛ پس پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب از توربومگ با ما همراه باشید.

برای خرید آنلاین انواع مپ سنسور خودرو کلیک کنید!

محل نصب سنسور مپ خودرو

مپ سنسور خودرو چیست؟

سنسور MAP یا سنسور فشار مطلق منیفولد هوا خودرو، قطعه‌ای است که به عنوان سنسور کنترل الکتریکی موتور به صورت مستقیم به ECU و قسمت ورودی هوای موتور خودرو متصل می‌شود. این قطعه الکتریکی، وظیفه ارائه گزارش مقدار هوای مکش شده توسط پیشرانه به کامپیوتر خودرو را بر عهده دارد و با سنجش چگالی هوای مکش شده در منیفولد، میزان فشار بر موتور مشخص شده و با توجه به آن، میزان سوخت مورد نیاز برای هر سیلندر جهت احتراق مطلوب و کامل تعیین خواهد شد.

حال ECU اطلاعات دریافتی از سنسور مپ خودرو را با آیتم‌هایی چون شرایط آب و هوایی، شرایط جاده، سرعت و … هماهنگ کرده و بر اساس این موارد، دریچه ورودی هوا را مدیریت می‌کند. به‌طور کلی نحوه عملکرد مپ سنسور بدین صورت است که فشار هوای ورودی به دریچه را در هر لحظه محاسبه و برای کامپیوتر خودرو ارسال می‌کند؛ بنابراین اگر سنسور مپ به درستی کار نکند، خودرو از کار خواهد افتاد؛ زیرا ECU خودرو بدون اطلاعات سنسور مپ خودرو، توانایی محاسبه میزان دقیق فشار هوا به داخل موتور را ندارد.

محل نصب سنسور مپ خودرو

محل قرارگیری سنسور فشار مطلق منیفولد هوا در خودروهای مختلف متفاوت است اما به‌طور کلی، سنسور مپ در اغلب خودروها بعد از دریچه گاز نصب می‌شود تا کامپیوتر خودرو بتواند میزان هوای ورودی به هر سیلندر را تخمین زده و میزان سوخت لازم برای پاشش در هر سیلندر و زمان دقیق احتراق را مشخص کند؛ از این‌رو وجود یک سنسور مپ خودرو سالم برای کاهش مصرف سوخت، کاهش میزان آلایندگی و سلامت موتور امری ضروری به‌حساب می‌آید و در صورت خرابی باید سریعا به رفع مشکل اقدام کرد.

علائم خرابی مپ سنسور

علائم خرابی سنسور مپ

ECU یا کامپیوتر خودرو باید اطلاعات صحیحی از سنسور مپ دریافت کرده تا بتواند موقعیت دقیق دریچه‌های ورودی هوا به موتور را تنظیم و کنترل کند؛ از این‌رو زمانی که موتور خودرو به هوای بیشتری نیاز دارد، ECU دریچه ورود هوا را باز کرده تا هوای لازم به موتور برسد.

حال اگر مپ سنسور وظیفه خود را به درستی انجام ندهد، اطلاعات دقیق به کامپیوتر خودرو ارسال نمی‌شود و در نتیجه در زمانی‌که موتور به هوای بیشتری نیاز دارد، دریچه هوا توسط ECU بسته شده و مانع از ورود هوا به موتور خواهد شد و با علائمی چون ریپ زدن و لرزش موتور (سه کار کردن موتور) نمایان می‌شود که از مهمترین علائم خرابی سنسور مپ خودرو هستند. از دیگر علائم خرابی سنسور مپ، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش یکباره قدرت موتور ماشین
  • دوده گرفتن سر شمع‌ها
  • افزایش یکباره مصرف سوخت

حال تست سنسور مپ معمولا به وسیله دیاگ انجام می‌شود که کارکرد، میزان باز و بسته بودن دریچه هوا و فشار محاسبه شده توسط مپ سنسور با یکدیگر مقایسه خواهد شد و در صورتی که اطلاعات با استانداردهای مورد نظر همخوانی نداشته باشد، خرابی سنسور مپ خودرو اعلام می‌شود و باید نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کرد.

این نکته را در نظر بگیرید که برای شستشوی سنسور مپ نباید آن را دستکاری کرد و نوک سنسور باید رو به پایین باشد؛ بدین منظور، می‌توان تنها از اسپری ماده شوینده بر روی سنسور استفاده کرد. همچنین ورود آب به داخل سنسور، می‌تواند سبب کاهش عمر مفید آن شود.

خرابی سنسور مپ

چه عواملی سبب خرابی سنسور مپ می‌شوند؟

مپ سنسور خودرو از مهمترین قطعات الکتریکی خودرو است که اطلاعات میزان هوای مکش شده را به ECU ارسال می‌کند. روشن شدن چراغ چک، ریپ زدن و لرزش خودرو در حالت نرمال از مهمترین نشانه‌های خرابی سنسور مپ هستند. حال سوالی که پیش می‌آید این است که خرابی سنسور مپ به چه دلایلی اتفاق می‌افتد؟

  • استفاده از سوخت بی‌کیفیت
  • خرابی شمع‌ها
  • تصادفات و ضربه شدید

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم، به معرفی مپ سنسور خودرو و علائم خرابی آن بپردازیم تا در صورت بروز مشکلاتی از قبیل ریپ زدن و سه کار کردن خودرو، افزایش سوخت و کاهش قدرت اتومبیل، متوجه شوید که گزارش دقیق و صحیحی از سنسور مپ به ECU یا کامپیوتر خودرو ارسال نمی‌شود و در واقع این قطعه با خرابی مواجه شده است. به‌طور کلی کامپیوتر خودرو میزان باز یا بسته بودن دریچه هوا و سوخت مورد نیاز برای احتراق مطلوب و کامل را بر اساس اطلاعات دریافتی از سنسور مپ خودرو تنظیم می‌کند و هر‌گونه اختلال در این روند سبب از کار افتادن موتور خودرو خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *