رنگ‌های پلاک خودروها در ایران نشانه چیست؟

دسته بندی مطلب: اخبار خودرو
نویسنده : حسام اینانلو
  • ۱۹ خرداد ۱۴۰۰
  • 6
  • 0
  • مدت مطالعه :8 دقیقه

در حال حاضر مرسوم‌ترین روش برای ثبت مالکیت و شناسایی بهتر خودرو در تمام کشورها، پلاک‌گذاری خودرو است.

شماره‌گذاری خودروها در ایران هم از زمان ورود وسایل نقلیه موتوری انجام شد و تا به امروز با تغییراتی این روند ادامه پیدا کرده است و از اوایل دهه 80، آخرین نسل پلاک خودروها در ایران به صورت پلاک‌های لیزری با رنگ‌های مختلف برای پلاک خودروها در نظر گرفته می‌شود. رنگ پلاک ماشین در ایران نشان‌دهنده نوع خاصی از خودرو خواهد بود که هر کدام بر اساس فاکتورهایی چون نوع مالکیت و شرایط تردد تعیین می‌شوند.

در اینجا قصد داریم تا اطلاعات کامل و جامعی در ارتباط با رنگ‌های مختلف پلاک‌ خودروها در ایران در اختیارتان قرار دهیم تا با تفاوت‌های انواع رنگ پلاک ماشین بیشتر آشنا شوید؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب از توربومگ با ما همراه باشید.

انواع رنگ پلاک ماشین در ایران

پلاک خودرو در ایران که با نام «پلاک ملی» شناخته می‌شود، در رنگ‌بندی‌های مختلف توسط پلیس راهنمایی و رانندگی شماره‌گذاری خواهد شد.

هر رنگ پلاک خودرو در ایران نشان‌دهنده نوع خاصی از خودرو است. به‌طور کلی رنگ پلاک ماشین در ایران دارای رنگ‌های سفید، زرد، سبز، قرمز، خاکی و دو نوع رنگ آبی است که بر اساس مالکیت خودروها استفاده می‌شوند. در ادامه به بررسی رنگ‌های مختلف پلاک خودروها و تفاوت آن‌ها با دیگر نمونه‌ها می‌پردازیم:

1-    پلاک با رنگ سفید

رنگ پلاک ماشین سفید از مرسوم‌ترین انواع پلاک خودرو در ایران است که برای شماره‌گذاری خودروهای شخصی با ترکیب کد شهر، اعداد و حروف استفاده می‌شود.

در سمت راست پلاک‌های سفید رنگ، کد شهر به همراه کلمه ایران درج شده است. به عنوان مثال ترکیب ایران 62 نشان‌دهنده این است که پلاک مربوط به خودرویی از مازندران است و شهرهای استان مازندران با ده رقم بالاتر مانند 72، 82 و … شماره‌گذاری می‌شوند.

کد شهر بر اساس محل سکونت مالک خودرو که آدرس وی در برگ سبز درج شده است، تعیین می‌شود. لازم به ذکر است که برای ایجاد تمایز بین شهرهای مختلف یک استان از حروف متفاوت در قسمت میانی پلاک استفاده خواهد شد. البته این یک اصلی کلی نیست؛ زیرا در شهرهای بزرگ و کلانشهرها با استثنا مواجه هستیم.

در سمت چپ پلاک‌های سفید رنگ از ترکیب 5 عدد و یک حروف استفاده شده است که ابتدا دو عدد از سمت چپ، سپس یک حرف الفبا و پس از آن سه رقم به چشم می‌خورند که تصادفی ایجاد می‌شوند و حروف الفبا از حرف «ب» تا حرف «ی» خواهند بود. البته حروفی مانند الف، ت، ع، ف،‌ ز، ک، پ و ث برای سایر پلاک‌ها رزرو می‌شوند.

لازم به ذکر است که رنگ پلاک گذرموقت که قصد ورود موقت از مناطق آزاد تجاری به کشور را دارند یا برای تست فنی شماره‌گذاری می‌شوند، هم با پلاک‌های سفید رنگ با حرف «گ» یا کلمه « گذر موقت » مشخص می‌شوند که در سمت راست پلاک به جای کد شهر، تاریخ انقضا پلاک به ماه و سال درج خواهد شد.

همچنین خودروهایی که برای معلولان شماره‌گذاری می‌شوند، به منظور تسهیل رانندگی در آن‌ها از ابزارهای مختلفی جهت بهینه‌سازی استفاده شده است و از نماد «ویلچر» به جای حروف در قسمت میانی پلاک این خودروها استفاده خواهد شد.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

2-    پلاک با رنگ زرد

رنگ پلاک ماشین‌هایی که در سیستم حمل و نقل عمومی فعالیت دارند، زرد است که برای شماره‌گذاری این خودروها از ترکیب کد شهر به‌ همراه شماره و حروف مانند پلاک‌های سفید استفاده می‌شود با این تفاوت که حروف در پلاک‌های زرد برای سراسر کشور یکسان هستند.

به عنوان مثال برای خودروهای عمومی مانند اتوبوس‌ها و کامیون‌ها از حرف «ع»، کلیه تاکسی‌ها از حرف «ت» و خودروهای کشاورزی از حرف «ک» استفاده خواهد شد.

3-    پلاک با رنگ سبز

خودروهایی که برای ارگان‌های نظامی و انتظامی استفاده می‌شوند، با پلاک‌های سبز رنگ مشخص می‌شوند. رنگ پلاک ارتش، رنگ پلاک نیروی انتظامی و رنگ پلاک سپاه پاسداران، سبز بوده و ترکیبی از کد شهر، حروف و اعداد هستند که از حروف خاص برای پلاک‌گذاری این خودروها استفاده شده است. به عنوان مثال خودروهای پلاک سبز با حرف «پ»، «ت» و «ش» به ترتیب نشان‌دهنده خودروهای پلیس نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و ارتش هستند.

4-    پلاک با رنگ قرمز

رنگ پلاک ماشین‌های نهادها و ارگان‌های دولتی، قرمز بوده و به عبارتی پلاک دولتی هستند. برای شماره‌گذاری پلاک‌های قرمز رنگ هم از ترکیب کد شهر، حروف و ارقام استفاده می‌شود اما تنها از دو حرف اختصاصی «الف» و «ت» برای این خودروها استفاده خواهد شد. همچنین خودروهایی که برای امور تشریفاتی دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای پلاک قرمز با کلمه تشریفات هستند و مطابق قانون، استفاده شخصی از چنین خودروهایی غیرمجاز است.

5-    پلاک با رنگ آبی

رنگ پلاک آبی برای دو دسته از خودروها به صورت پلاک‌های آبی پررنگ و پلاک‌های آبی کم‌رنگ کاربرد دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

·        خودروهایی با پلاک آبی پررنگ

رنگ پلاک ماشین‌های مورد استفاده در وزارت دفاع، ستاد کل نیروهای مسلح، نیروی دریایی و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، آبی پررنگ بوده که ترکیب کد شهر، حروف و اعداد است. در این نوع پلاک‌ها هم از حروف خاص استفاده شده است. به عنوان مثال خودروهای وزارت دفاع با حرف «ز»، خودروهای ستاد کل نیروهای مسلح با حرف «ف» و … نشانه‌گذاری می‌شوند. 

·        خودروهایی با پلاک آبی کم‌رنگ

اتومبیل‌های در اختیار سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌های کشورهای مختلف با رنگ آبی کم‌رنگ پلاک‌گذاری می‌شوند و برای متمایز کردن آن‌ها از حروف لاتین به جای حروف فارسی استفاده خواهد شد. برای مثال رنگ پلاک ماشین آبی کم‌رنگ با حرف «D» به معنای دیپلماتیک برای امور کنسولگری، سیاسی و دیپلماتیک در سفارت‌خانه کشورهای مختلف استفاده می‌شود و برای خودروهای امور اداری از حرف «S» به معنای سرویس یا خدمت برای سفارت‌خانه‌ها استفاده شده است.

6-    پلاک با رنگ خاکی

رنگ پلاک ماشین‌های در اختیار نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، خاکی است که با حرف «ش» مشخص شده‌اند و سایر موارد مانند دیگر انواع پلاک‌ها است. لازم به ذکر است که استفاده از پلاک‌های جدید توسط نهادهای نظامی فراگیر نشده است و ممکن است تردد خودروهای نظامی پلاک قدیمی در سراسر کشور با ترکیب اعداد و اسم نهاد مشاهده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *