دودی کردن شیشه های خودرو و درصد مجاز آن در ایران

دسته بندی مطلب: نکات آموزشی خودرو
نویسنده : حسام اینانلو
  • ۱ تیر ۱۴۰۰
  • 45
  • 0
  • مدت مطالعه :9 دقیقه

شیشه‌های اتومبیل تأثیر زیادی در ظاهر اتومبیل دارند. یکی از دلایل دودی کردن خودرو همین موضوع زیبایی است که در آن به خوبی دیده می‌شود. تغییر رنگ شیشه‌ها از ساده و بی‌رنگ به دودی یکی از کارهایی است که برای افزایش زیبایی اتومبیل صورت می‌گیرد. این کار باید توسط یک فرد کار بلد انجام شود که از قبل آموزش نحوه دودی کردن دیده باشد. همچنین خوب است که بدانید میزان درصد مجاز دودی کردن باید رعایت شود تا مشمول جریمه نشوید. اما قبل از همه این ها بهتر است معایب و مزایای دودی کردن شیشه خودرو را بدانید شاید از این کار منصرف شدید. با این مقاله از توربومگ همراه شوید.

دودی کردن شیشه های خودرو

دلایل دودی کردن شیشه‌ خودرو

همانطور که در قبل هم گفته شد زیبایی یکی از دلایل دودی کردن شیشه خودرو است. اما از دیگر دلایل این کار می‌توان به مسایل امنیتی اشاره کرد. با دودی شدن شیشه‌ها دیگر درون اتومبیل به خوبی دیده نمی‌شود. اما در شهرهای گرمسیر و جنوبی شیشه‌های اتومبیل را به مراتب بیشتر از سایر نقاط دودی می‌کنند. عمده دلایل دودی کردن خودرو در این مناطق جلوگیری کردن از ورود نور خورشید به داخل اتومبیل است.

درصد مجاز دودی کردن شیشه خودرو

باید بدانید که در ایران نمی‌توان شیشه‌های ماشین را به هر میزانی که خواستید دودی کنید. در این راستا قوانینی در نظر گرفته شده است و شما تنها مجاز هستید که شیشه‌های اتومبیل خود را ۳۵ تا ۴۰ درصد دودی کنید تخلف صورت داده‌اید. از همین رو شما باید به طور کامل موضوع جریمه دودی کردن شیشه ماشین و قوانین راهنمایی و رانندگی درباره آن را بدانید تا مشمول جریمه نشوید.

درصد مجاز دودی کردن شیشه خودرو به اندازه‌ای باید باشد که سرنشینان درون آن از فاصله حدود 5 متری دیده شوند و در صورتی که پلیس راهنمایی و رانندگی به دلیل دودی کردن خودرو نتواند سرنشینان خودرو را ببیند می‌تواند راننده را جریمه و یا حتی اتومبیل را توقیف کند. جریمه دودی کردن ماشین و قوانین راهنمایی و رانندگی درباره آن کمی برای خودروهای مقامات و دیپلمات‌ها متفاوت است. در این اتومبیل‌ها دودی کردن  خودرو به این دلیل است که سرنشینان آن دیده نشوند.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

درصد مجاز شیشه دودی در ایران

دیگر قوانین مربوط به دودی کردن ماشین

تا اینجای کار جریمه دودی کردن ماشین و قوانین راهنمایی و رانندگی درباره آن را توضیح دادیم اما به غیر از این مراکز معاینه فنی اتومبیل هم برای خود قوانینی را در نظر گرفته‌اند که شیشه‌های اتومبیل را طبق آن دودی می‌کنند. به عنوان مثال مراکز معاینه فنی به اتومبیل‌هایی که شیشه عقب خود را دودی کرده باشند برگه معاینه فنی نمی‌دهند که دلیل آن هم مسائل امنیتی است.

 با زدن برچسب به شیشه‌های عقب بخشی از دید راننده کاسته می‌شود و به همین دلیل ایمنی در رانندگی کاهش می‌یابد. البته برای اینکه شیشه‌های عقب را دودی کنید استثناء هم وجود دارد. اگر شیشه‌ها توسط کارخانه دودی شده باشند و پلیس بتواند از فاصله 5 متری آن سرنشینان داخل اتومبیل را ببیند مانعی وجود ندارد.

آموزش نحوه دودی کردن شیشه ماشین

شیشه‌های اتومبیل را می‌توان به صورت دستی با برچسب دودی کرد یا این‌که کارخانه سازنده در هنگام تولید اتومبیل شیشه‌های آن را دودی می‌کند.

۱. شیشه های اتومبیل را کارخانه سازنده دودی کرده باشد

کارخانه سازنده اتومبیل، شیشه بعضی از خودروها را دودی می‌کند. البته این کار را با توجه به استانداردهایی که برای آن تعریف شده انجام می‌دهد. همچنین در این بین قوانین مربوط به راهنمایی رانندگی را هم باید در نظر بگیرند.

آموزش نحوه دودی کردن شیشه ماشین

۲. شیشه های اتومبیل را به صورت دستی دودی کنید

برای دودی کردن شیشه اتومبیل به صورت دستی نیاز به برچسب دارید. در کنار این باید از یک سری ابزارها برای این کار استفاده کنید که به شرح زیر است.

  • کاتر
  • کاردک
  • لیسه
  • هیتر
  • سشوار خانگی یا صنعتی
  • و …
هنگامی که شیشه‌ های ماشین را به صورت دستی دودی می کنید به نکات زیر توجه داشته باشید
عمر برچسب شیشه دودی

عمر برچسب دودی نسبت به شیشه‌هایی که در کارخانه دودی می‌شوند متفاوت است اما باید یک سری از نکات را در هنگام نصب آن ها در نظر داشت.دقت داشته باشید که در هنگام نصب نباید گرد و غبار زیر برچسب‌ها برود به همین دلیل بهتر است که در هنگام کار تمرکز خود را به خوبی حفظ کنید.

در زمان نصب دقت داشته باشید که همه شیشه‌ها به یک اندازه دودی شوند زیرا به این شکل زیبایی ظاهری آن‌ها حفظ می‌شود.

قیمت برخی از برچسب‌ها نسب به سایر گزینه‌ها بیشتر است. به عنوان مثال برچسب‌های ضد اشعه ماورابنفش نسبت به سایر گزینه‌ها قیمت بیشتری دارد.

بعد از نصب برچسب برای این‌که چسبندگی آن‌ها بیشتر شود حداقل یک روز از خودرو استفاده نکنید. این کار حتی می‌تواند عمر برچسب دودی را هم افزایش دهد.

برای اتومبیل‌هایی که شیشه‌های آن‌ها انحنا دارند نیاز به دقت بیشتری است. به همین دلیل توجه داشته باشید که دودی کردن برخی شیشه‌های خمیده مانند پژو 206 کمی سخت تر است و باید به خوبی بخش‌های مختلف آن را در هنگام کار زیر نظر داشته باشید.

توصیه می شود از یک متخصص برای نصب شیشه دودی استفاده نمایید.

عمر برچسب دودی

بر چسب اگر بی کیفیت باشد خیلی زود دچار خرابی می‌شود و تأثیر خود را از دست می‌دهد. اما در صورتی که کیفیت باشد عمر برچسب دودی تا ۱۰ سال هم می‌رسد.

معایب و مزایای دودی کردن شیشه ماشین

دودی کردن ماشین دارای ویژگی‌هایی است که می‌تواند جنبه مثبت یا منفی داشته باشد. به همین دلیل هم به بررسی معایب و مزایای دودی کردن اتومبیل می‌پردازیم.

معایب و مزایای دودی کردن شیشه ماشین

مزایاجلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به داخل اتومبیل و تحت تأثیر قرار گرفتن وسایل داخل آن

از گرم شدن داخل ماشین جلوگیری می‌کند

بالا رفتن مقاومت شیشه‌ها در زمان ضربه خوردن که موجب بالا رفتن ایمنی سرنشینان می‌شود.

دودی کردن باعث می‌شود که خط و خش بر روی شیشه نیفتد.

ظاهر زیبا و بهتر نسبت به شیشه‌هایی که دودی نیستند.

معایب

مهم‌ترین عیب دودی کردن این است که دید راننده نسبت به قبل محدودتر می‌شود. به همین دلیل است که یک استاندارد برای این کار درنظر گرفته‌اند تا دید راننده مناسب باشد.

سخن آخر

برای این‌که بتوانید بهترین تصمیم در مورد دودی کردن شیشه‌های اتومبیل خود را بگیرید بهتر است که این مقاله را تا انتها بخوانید. با توجه به این اطلاعات می‌توانید بهترین تصمیم را بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *