راهنمای خرید بهترین لنت ترمز خودرو !

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : حسام اینانلو
  • ۵ تیر ۱۴۰۰
  • 38
  • 0
  • مدت مطالعه :8 دقیقه

بدون تردید سیستم ترمز از مهمترین و حیاتی‌ترین آپشن‌های ایمنی خودرو به‌حساب می‌آید که از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل شده است. در این میان لنت ترمز به عنوان بخش مهمی از سیستم ترمز خودرو شناخته می‌شود که فاکتورهای گوناگونی در انتخاب بهترین لنت ترمز خودرو تاثیرگذار هستند.

همانطور که بدیهی است، وظیفه کاهش سرعت و نگه داشتن خودرو بر عهده سیستم ترمز است اما اغلب رانندگان با کارکرد اجزای سیستم ترمز از جمله لنت آشنایی کافی ندارند؛ از این‌رو بسیاری از افراد سوالات بیشماری در ذهن دارند که لنت ترمز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

علت تعویض لنت چیست؟ در هنگام انتخاب بهترین لنت ترمز اتومبیل در میان انواع مختلف باید به چه ویژگی‌هایی توجه کرد؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات، توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب از توربومگ با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل و جامعی در ارتباط با لنت ترمز خودرو، عملکرد، انواع و بهترین لنت ترمز بازار قطعات و لوازم یدکی خودرو در اختیارتان قرار دهیم.

لنت ترمز چیست و چه می‌کند؟

لنت یکی از مهمترین اجزای سیستم ترمز خودرو است که وظیفه ایجاد نیروی اصطکاک به منظور ایست و کاهش شتاب را برعهده دارد. در واقع نیروی اصطکاک ایجاد شده توسط لنت ترمز خودرو به کمک دیسک ترمز سبب کاهش سرعت و ایست کامل خودرو خواهد شد.

به عبارت دیگر لنت‌ها بر روی دیسک‌ها فشرده شده و سایش بین لنت و دیسک منجر به اصطکاک می‌شود و در نهایت این نیروی اصطکاک به چرخ‌ها اعمال شده و سبب کاهش سرعت یا توقف کامل خودرو می‌شود؛ بنابراین لنت ترمز در طول مدت رانندگی همواره در حال کار است و همین موضوع سبب افزایش استهلاک لنت‌ها می‌شود.

لنت ترمز چیست

علت تعویض لنت ترمز چیست؟

همانطور که در بخش قبل اشاره شد، لنت ترمز اتومبیل همواره برای کاهش شتاب و توقف خودرو در حال کار کردن است و به مرور زمان مستهلک می‌شود؛ از این‌رو بعد از فرسودگی زیاد باید سریعا تعویض شود. قدرت ترمزها تا حد زیادی به لنت‌ها وابسته بوده و هرچقدر فرسودگی این قطعات بیشتر شود، مدت زمان لازم برای کاهش سرعت و توقف کامل خودرو افزایش می‌یابد که بسیار خطرناک خواهد بود.

فاکتورهایی از قبیل نوع خودرو، محل رانندگی (آسفالت، جاده پرفراز و نشیب و …)، آب و هوا و شیوه رانندگی بر روی عمر لنت‌ها اثرگذار هستند؛ بنابراین به‌‌طور دقیق نمی‌توان عمر لنت ترمز ماشین را تعیین کرد اما عمر متوسط لنت‌های ترمز چیزی در حدود 80 هزار کیلومتر است.

لازم به ذکر است که رانندگان باید هر 15 هزار کیلومتر وضعیت لنت ترمز خودرو را بررسی کرده و به مکانیکی مراجعه کنند. به‌طور کلی برخی از علائم نیاز به تعویض بودن لنت ترمز به شرح زیر هستند:

ایجاد صدا در سیستم ترمز

روشن شدن چراغ هشدار ترمز

کاهش قدرت ترمزگیری

لرزش کل خودرو و پدال ترمز

سفت نبودن پدال ترمز یا پایین‌تر قرار گرفتن از جای همیشگی

انواع لنت ترمز خودرو

لنت ترمز در بازار لوازم و قطعات خودرو دارای انواع مختلفی است که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

1-    لنت ارگانیک

این لنت ترمز ماشین از جنس فیبر و رزین ساخته شده است و بسیار نرم بوده و صدای زیادی ایجاد نمی‌‌کند اما خاک زیادی تولید کرده و فرسودگی آن به سرعت اتفاق می‌افتد.

2-    لنت فلزی و نیمه فلزی

این مدل لنت ترمز اتومبیل از دوام و قدرت بسیار بالایی برخوردار است اما صدای زیادی تولید کرده و به مرور زمان سبب فرسودگی روتر ترمز می‌شود. لازم به ذکر است که لنت‌های فلزی و نیمه فلزی برای اغلب خودروها مناسب هستند.

3-    لنت سرامیکی

لنت‌های سرامیکی از جنس فیبر مسی و سرامیک ساخته می‌شوند و فیبر مسی موجود در آن سبب هدایت گرما شده و به ایجاد اصطکاک بیشتر کمک خواهد کرد. این مدل لنت صدا و گرد و غبار بسیار کمی ایجاد می‌کند و برای انواع شرایط آب و هوایی و رانندگی در مسیرها و جاده‌هایی با شرایط متنوع مناسب است.

برای خرید آنلاین انواع لنت ترمز کلیک کنید!

لنت سرامیکی

4-    لنت زینتری

از لنت‌های زینتری برای خودروهای مسابقه استفاده می‌شود و عمر مفید آن بسیار کم است؛ از این‌رو این مدل لنت ترمز خودرو برای خودروهای معمولی مناسب نبوده و در صورت استفاده، قدرت ترمزگیری کاهش می‌یابد.

بهترین لنت ترمز چه ویژگی‌هایی دارد؟

بسیاری از رانندگان خودرو در هنگام انتخاب و خرید لنت ترمز اتومبیل با این چالش مواجه هستند که بهترین لنت ترمز دارای چه ویژگی‌هایی است؟! به‌طور کلی لنت‌ها باید در برابر گرما و حرارت بالا مقاومت خوبی از خود نشان دهند. همچنین بالا بودن ضریب اصطکاک لنت‌ها سبب افزایش مقاومت آن‌ها می‌شود اما این نکته را در نظر بگیرید که مواد تشکیل‌دهنده لنت‌ها باید از نرمی مناسبی برخوردار باشند تا به راحتی بر روی دیسک نچسبند و سروصدا ایجاد نکنند. به‌طور کلی در انتخاب بهترین لنت ترمز خودرو باید به موارد زیر توجه کرد:

نوع و وزن خودرو

کاربرد خودرو (سواری شخصی، تاکسی، وانت بار و …)

مسیر تردد خودرو

شرایط آب و هوایی محیط

نوع سیستم ترمز خودرو

میزان سرعت رانندگی

برای خرید آنلاین گریس مخصوص کالیپر ترمز لوبریک کلیک کنید!

بهترین لنت ترمز

چگونه طول عمر لنت ترمز را بیشتر کنیم؟

حال که با عوامل موثر در انتخاب بهترین لنت ترمز آشنا شده‌اید، بهتر است بدانید که با رعایت نکاتی می‌توانید عمر لنت ترمز را افزایش دهید. این موارد به شرح زیر هستند:

تحمیل نکردن وزن بیش از ظرفیت خودرو به آن

خودداری از ترمز گرفتن بیش از حد

خودداری از ترمز کردن ناگهانی در هنگام رانندگی با سرعت بالا

برداشتن تدریجی پا از روی پدال گاز برای کمک کردن سرعت

توجه به وضعیت دیسک ترمز

جمع بندی

لنت ترمز خودرو به عنوان یکی از اجزای اصلی سیستم ترمز به مرور زمان با توجه به عملکرد دچار استهلاک و فرسودگی می‌شود که باید در اسرع وقت تعویض شود؛ از این‌رو صاحبان خودرو باید با علائم و نشانه‌های تعویض لنت آشنا شده و در هنگام خرید لنت به فاکتورهای مختلفی برای انتخاب بهترین لنت ترمز دقت کنند تا بتوانند یک لنت ترمز با کیفیت با طول عمر زیاد را در سیستم ترمزگیری داشته باشند.   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *