وایر شمع چیست و چه کاربردی در خودرو دارد؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : حسام اینانلو
  • ۶ تیر ۱۴۰۰
  • 45
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

وایر شمع خودرو از جمله مهم‌ترین قطعات یا متعلقات شمع خودرو است که سلامت موتور ارتباط مستقیمی با عملکرد صحیح آن دارد. شمع خودرو که به عنوان قطعه‌ای ارزشمند و مهم تلقی می‌شود، با قرار گرفتن روی سیلندر، فرآیند جرقه‌زنی را انجام می‌دهد. تأمین انرژی مورد نیاز خودرو توسط شمع انجام می‌گیرد، به نحوی که ولتاژ از یک سمت خودرو به سمتی دیگر انتقال یافته و ایجاد جرقه به واسطه ترکیب بنزین و هوا و در نهایت تأمین انرژی انجام می‌شود. با این مقاله از توربومگ همراه شوید.

وایر چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

همانطور که شمع یک قطعه حیاتی در عملکرد خودرو به شمار می‌رود، عملکرد و کارایی شمع نیز ارتباط مستقیمی با سلامت وایر شمع خودرو دارد. قطعه‌ای که وظیفه انتقال برق به شمع از کوئل را برعهده دارد و تقریباً در بین قطعات خودروهای قدیمی‌تر دیده می‌شود. حذف این قطعه در نسل جدید خودروها باعث انتقال مستقیم برق به شمع از کوئل شده و در این حالت می‌توان به شکل قابل‌توجهی شاهد مدیریت انرژی و پیشگیری از افت ولتاژ بود.

باطری خودرو را باید به‌عنوان اصلی‌ترین منبع تأمین برق شمع معرفی کرد، بنابراین وایر شمع یک قطعه ارتباطی یا سیم واسطه‌ای برای انتقال برق است که در حال حاضر جایگاهی در خودروهای جدید ندارد. کربن از جمله ساختارهای تشکیل‌دهنده سیم وایر شمع خودرو است که حرارت‌های ایجاد شده در موتور باعث از بین رفتن آن می‌شود. در نتیجه ارتباط یا انتقال جریان برق ازکوئل به شمع با افت ولتاژ توسط وایر شمع انجام می‌گیرد. کارشناسان خودرو معتقد هستند که تعویض دوره‌ای وایر شمع خودرو می‌تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.

برای خرید آنلاین انواع وایر شمع خودرو کلیک کنید!

ساختار و جنس وایر شمع

همانطور که اشاره شد، وایر شمع خودرو کابلی است که انتقال جریان برق را برعهده می‌گیرد و قطعاً از ساختاری متفاوت برخوردار است. به‌منظور جلوگیری از ورود رطوبت موجود در موتور به وایر در هر دو سمت کابل درپوش‌هایی پلاستیکی قرار داده می‌شود، تا جریان برق بدون هیچ مشکلی انتقال یابد. کابل وایر با دو سَر ساده از جنس پلاستیک به شمع و کوئل متصل می‌شود.

سَری که به شمع متصل می‌شود، در مقایسه با دیگر سر ساده که به کوئل وصل شده، عایق‌بندی بیشتر و البته کیفیت بهترین دارد، چراکه کارایی آن نیز مهم‌تر است. جنس اصلی این درپوش پلاستیکی «پلاستیک ارتجاعی» است که مقاومت آن را دو چندان می‌کند. طراحی بخش‌های مختلف کابل وایر با توجه به کارایی متفاوت است، به‌طور مثال باید به داخل منفذ کابل اشاره کرد که از مفتولی فلزی در آن قرارگرفته است. از طرفی طراحی برجسته انتهای کابل وایر با توجه به وجود حرارت‌های بالا در موتور و همینطور کنترل میزان استهلاک ناشی شده انجام می‌گیرد. از مهم‌ترین اجزا وایر باید به موارد ذیل اشاره کرد.

مفتول اتصال به شمع

کابل اتصال به کوئل

کابل انتقال

درپوش لاستیکی

طول عمر وایر شمع چقدر است؟

تعیین طول عمر وایر شمع خودرو به‌صورت دقیق امکانپذیر نیست، میزان عبور جریان برق از کابل وایر و میزان انتقال حرارت از موتور به این قطعه دو عامل بسیار مهم در تعیین عمر مفید آن به شمار می‌رود. از طرفی برای تخمین حداقل یا حداکثر عمر وایر، کارکرد و کیلومتر خودرو را نیز در نظر می‌گیرند. جنس وایر تولیدشده توسط کارخانه‌ها نیز از دیگر عوامل مهمی است که می‌تواند جایگاه و نقش ویژه‌ای در تعیین عمر این قطعه داشته باشد.

کابل وایر علی‌رغم ظاهر نسبتاً ساده و عملکرد محدود، تأثیر ملموسی در کاهش یا افزایش شتاب خودروها دارد. در صورت بروز هرگونه ایراد یا خرابی در وایر به ویژه در خودروهایی با قدرت کم «کمتر از 4 سیلندر» می‌توان شاهد ریپ زدن اتومبیل و درنتیجه تغییر چشمگیری در قدرت موتور بود. دمای موتور نیز با توجه به خرابی وایر افزایش می‌یابد، درنتیجه میزان تولید آلاینده‌ها یا لرزش موتور نیز در این صورت احساس می‌شود.

جنس وایر شمع

نحوه نگهداری از وایرها چگونه است؟

علاوه بر طول مدت تعیین‌شده توسط تولیدکننده وایر، نحوه نگهداری از وایرها نیز نقش بسیار مهمی در افزایش کارایی هر چه‌بهتر این قطعه دارد. برق دزدی یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که در صورت بررسی‌های دقیق می‌توان ارتباط آن را به خرابی وایر مشاهده کرد. نگهداری صحیح از وایرها جزو مهم‌ترین عواملی است که باعث عدم نیاز به تعویض یا تعمیر این کابل در طول مدت استفاده استاندارد آن می‌شود.  5 فاکتور بسیار مهم در نگهداری از وایر شمع خودرو باید مدنظر قرار گیرد.

  1. مراقبت از وایرها به منظور عدم برخورد هر نوع جسم یا شی تیز با آن ها
  2. پیشگیری از ارتباط یا اتصال وایر با هر نوع سوختگی در موتور
  3. خودداری از شکستن یا خم کردن وایرها
  4. انتخاب وایر باکیفیت و استاندارد
  5. خودداری از بریدن یا جدا کردن روکش وایر شمع

علائم خرابی وایر شمع

آشنایی با علائم خرابی وایر شمع خودرو که درنهایت به عدم کارایی صحیح شمع خودرو منجر می‌شود، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. مهم‌ترین علامت خرابی وایر ایجاد ترک‌هایی روی کابل است که درواقع مانع از انتقال صحیح برق از کوئل به شمع می‌شود. از طرفی در صورت مشاهده روشن شدن چراغ چک نیز باید احتمال خرابی وایر را در نظر گرفت. در بسیاری از خودروها باقدرت موتور کم، روشن نشدن اتومبیل یک هشدار جدی برای خرابی وایرها است، این مشکل را در خودرویی مانند پراید به‌سادگی می‌توان مشاهده کرد. برای اطمینان از خرابی وایرها پس از روشن کردن خودرو در محلی با نور بسیار کم «ترجیحاً فضایی تاریک» باید نسبت به بررسی کابل اتصالی به شمع و اطمینان از عدم جرقه‌زنی این کابل اقدام کنید. در صورت اطمینان از ایجاد جرقه یا وجود خرابی، شکستگی و ساییدگی در کابل باید در اولین فرصت مشکل را با کارشناسان مورد اعتماد در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *