بلبرینگ چرخ خودرو چیست و چه کاربردی در خودرو دارد؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : حسام اینانلو
  • ۱۵ تیر ۱۴۰۰
  • 37
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

بلبرینگ چرخ از جمله قطعات مکانیکی است که با توجه به کاربرد گسترده و حداکثری در صنایع مختلف از آن به عنوان «نان و کره صنعت ماشین سازی» یاد می‌شود. چرخش چرخ‌های خودرو به واسطه بیش از 150 بلبرینگ امکانپذیر می‌شود. چرخش صاف، یکدست و نرم چرخ‌ها توسط بلبرینگ موضوعی است که تولید این قطعه را به نوعی انقلاب بزرگ بدل کرد.

اولین بلبرینگ توسط یک آهنگر ولزی حدوداً 200 سال قبل طراحی و ساخته شد. البته قطعه طراحی شده بسیار ابتدایی و ساده بود، اما بعدها یک صنعتگر آلمانی فرآیند طراحی حرفه‌ای تر این قطعه را مدیریت کرد. برای پی بردن به کاربرد این قطعه باید یک نکته مهم را مورد توجه قرار داد، بلبرینگ در واقع قطعه‌ای است که توانایی تحمل بار را نمایش می‌دهد و به واسطه آن سایش، اصطحکاک و فرسودگی قطعات به حداقل ممکن کاهش می‌یابد.

بلبرینگ چیست

برای پاسخ به این سؤال که بلبرینگ چیست، باید دقیق‌تر با کارایی و عملکرد این قطعه آشنا شد. بیرینگ اصطلاح عامیانه‌تری است که جایگزین بلبرینگ شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما در واقع یک معنی و یک مفهوم را منتقل می‌کند. اگر تا به امروز با واژه «یاتاقان» آشنا شده باشید، باید بدانید که این قطعات جزو یاتاقان‌ها به شمار می‌روند.

استفاده از بلبرینگ‌ها تنها محدود به صنعت خودروسازی نیست، حتی در صنایع کمد، کابینت و کشوسازی نیز می‌توان به شکلی ملموس شاهد کاربرد این قطعات مهم بود. با در نظر داشتن این موضوع که سیستم مکانیکی خودروها، سیستمی کاملاً پیچیده است، باید به این نکته اشاره کرد، که بلبرینگ یا بلبرینگ چرخ با فراهم کردن بستری ایده آل برای انجام مکانیزم‌های خودرو به جهت تحمل فشار، باعث تسریع در عملکرد سیستم موتور خودروهای سواری و سنگین می‌شود.

بلبرینگ چیست

نحوه عملکرد بلبرینگ چرخ

نحوه عملکرد بلبرینگ چرخ ball bearing به عنوان یک قطعه توپی، هنگام چرخش هر یک از قطعات یا اجزا موتور ماشین یا هر یک از ابزارهای مکانیکی مشخص می‌شود. بلبرینگ‌ها از کاربردی‌ترین قطعات صنعتی شناخته می‌شوند و وجود این قطعه در خودرو باعث پیشگیری از هر نوع اصطحکاک یا فرسودگی خواهد شد. چرخش چرخ‌های خودرو به واسطه بلبرینگ بدون هیچ اصطحکاکی امکانپذیر می‌گردد. کاربرد این قطعه در بخش‌های مختلفی از خودرو به چشم می‌خورد که دینام، پلوس، فرمان، اکسل، چرخ و البته گیربکس از مهم‌تری این موارد به شمار می‌روند.

وظایف بلبرینگ‌ها با توجه به انواع و همینطور نوع قرار گیری در قسمت‌های مختلف خودرو در انتقال نیرو خلاصه می‌شود. انتقال نیرو به شکلی منعطف بدون ورود فشار زیاد به بخش‌های مختلف خودرو، به لطف بلبرینگ امکانپذیر می‌گردد. استهلاک قطعات از جمله موضوعاتی است که می‌تواند هزینه‌های سنگینی را برای مالک خودرو به همراه داشته باشد، بلبرینگ اما به واسطه عملکرد متفاوت، نقش ویژه‌ای در جلوگیری از اصحکاک، سایش و همینطور خرابی قطعات خودرو دارد.

عملکرد و طرز کار بلبرینگ‌ها به نحوی است که می‌توانند فشارهای محوری و شعاعی را به شکلی کاملاً متفاوت تحمل کنند. افزایش یا کاهش توان بار و تحمل بار در بلبرینگ‌ها ارتباط مستقیمی با رول‌های به کار برده شده در آن‌ها دارد. استفاده از رول‌های استوانه‌ای باعث افزایش استقامت بلبرینگ و استفاده از ساچمه غلتکی باعث کاهش استقامت این قطعه می‌شود. اما در حالت اول سرعت کاهش و در حالت دوم سرعت بلبرینگ افزایش خواهد یافت.

برای خرید آنلاین بلبرینگ چرخ خودرو کلیک کنید!

نحوه عملکرد بلبرینگ چرخ

علائم خرابی بلبرینگ چرخ

آشنایی با علائم خرابی بلبرینگ چرخ این امکان را ایجاد می‌کند، تا در صورت خرابی یکی از بلبرینگ‌ها، متوجه این موضوع باشید که نیازی به تعویض تمامی بلبرینگ چرخ‌ها وجود ندارد. برای پی بردن به این موضوع که آیا بلبرینگ‌ها خراب شده یا نه، باید چند فاکتور مهم را در نظر بگیرید:

فرمان می‌لرزد

اگر فرمان‌ها شروع به لرزیدن می‌کنند، باید متوجه شوید که بلبرینگ چرخ‌ها دچار خرابی شده‌اند و تحمل بار را ندارند. البته بررسی این موضوع در دو حالت سرعت بالا خودرو و سرعت پایین خودرو ضروری است.

شنیدن صدایی مشابه صدای آسیاب بادی

از مهم‌ترین نشانه‌های خرابی بلبرینگ چرخ، باید به شنیدن صدای آسیاب بادی اشاره کرد. در این حالت بلبرینگ‌ها روان نیستند و هشداری برای افزایش دما بلبرینگ احساس می‌شود. برای اینکه از وجود این مشکل اطمینان حاصل کنید، در مواقعی مانند تعویض دنده و یا دور زدن عمیقاً به صدایی که به گوش می‌رسد، توجه کنید.

علائم خرابی بلبرینگ چرخ

چرخ‌ها بیش از حد لقی دارند

بازی بیش از حد چرخ‌ها، هشدار مهمی است که نشان از خرابی بلبرینگ دارد. برای اطمینان از لقی چرخ‌ها باید یک یک چرخ‌های ماشین به دقت مورد بررسی قرار گیرند، که البته این کار صرفاً توسط یک مکانیک انجام می‌گیرد. یکی از علائم عدم خرابی بلبرینگ، عدم لقی یا بازی چرخ‌ها است، پس در غیر این صورت باید از خرابی این قطعه اطمینان حاصل کنید.

متمایل شدن خودرو به یک جهت خاص

حفره دار شدن بلبرینگ‌ها، به معنی عدم وجود مسیر غلطش همواری است در این صورت لرزش تایرها اتفاق می افتد و در نهایت خودرو به جهت خاصی متمایل یا کشیده می‌شود. این موضوع را زمان گرفتن ترمزها نیز مشاهده می‌کنید، این موضوع البته می‌تواند ناشی از خرابی کالیپر نیز باشد، اما به هر حال اصلی‌ترین دلیل این موضوع را می‌توان خرابی بلبرینگ چرخ دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *