انواع چراغ خودرو و کاربردهای آن !

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : حسام اینانلو
  • ۲۰ تیر ۱۴۰۰
  • 45
  • 0
  • مدت مطالعه :9 دقیقه

چراغ خودرو یکی از قطعات اساسی خودرو است که به راننده در رانندگی بهتر و مشاهده اطرافش کمک می‌کند. سیستم روشنایی خودرو به شما کمک می‌کند که در شب جاده و ماشین‌های اطراف را ببینید و با توجه به موانع و جهت جاده رانندگی کنید. همچنین وقتی اتومبیلی تغییر جهت می‌دهد، می‌توانید این تغییر جهت را با چراغ‌ها ببینید. در این مقاله از توربومگ قصد داریم در مورد انواع چراغ خودرو و کاربردهای آن صحبت کنیم.

سیستم روشنایی اتومبیل‌ چیست؟

سیستم روشنایی اتومبیل مجموعه‌ای از چراغ‌های جلو، عقب و سقف ماشین است. هر کدام از این چراغ‌ها وظیفه مشخصی دارند و به راننده کمک می‌کنند. به‌طور کلی سیستم روشنایی ماشین از دو قسمت تشکیل شده است. چراغ‌های داخل کابین و چراغ‌های روی بدنه. چراغ‌های روی بدنه تعدادشان بیشتر است و شامل چراغ‌های بزرگ جلو، مه‌شکن‌، چراغ‌های کوچک جلو، چراغ‌های ترمز، چراغ‌های دنده عقب، چراغ‌های پلاک خودرو، عقب خودرو، چراغ‌های راهنما، چراغ‌های جانبی و چراغ‌های خطر. 5 نوع هم چراغ داخل کابین داریم که عبارتند از چراغ‌های نقشه‌خوانی، چراغ‌های صفحه، چراغ جعبه داشبورد، چراغ صندوق عقب و چراغ مطالعه سرنشین عقب. در بخش بعدی انواع چراغ خودرو را دقیق‌تر معرفی می‌کنیم.

سیستم روشنایی اتومبیل‌

معرفی انواع چراغ‌ خودرو

چراغ بزرگ جلو

مهم‌ترین چراغ در خودرو، چراغ بزرگ جلو است. این چراغ سمت بالا و پایین را روشن می‌کند. عملکرد این چراغ در دو نوع نور بالا و نور پایین مشخص می‌شود. وظیفه نور پایین چراغ بزرگ جلو این است که زمین یا سطحی که رانندگی روی آن انجام می‌شود را روشن کند. این نور برای عابرین و راننده اذیت‌کننده نیست. هنگام استفاده از نور پایین هم باید مراقب باشید. نمی‌توانید نور پایین را همزمان با چراغ مه شکن، چراغ‌‌های کمکی نور بالا و چراغ‌های روز استفاده کنید.

نور بالا در مواقع خاصی استفاده می‌شود و همیشه کاربرد ندارد. زمانی که ترافیک کمی وجود دارد یا می‌خواهید به رانندگان و عابرها علامت دهید، می‌توانید از نور بالا استفاده کنید. در مواقعی هم مجاز به استفاده از نور بالا نیستید و لازم نیست آن را روشن کنید.

مثلا اگر جاده به اندازه کافی روشن باشد، نیازی به نور بالا ندارید. همچنین مواقعی که فاصله کمی با خودروی دیگر دارید، روشن کردن نور بالا دید راننده را مختل می‌کند. این نور در مه و برف هم توصیه نمی‌شود، چون فاصله دید شما را کم می‌کند.

چراغ‌های بزرگ جلو چگونه ساخته می‌شوند؟

گرچه در مورد روشنایی خودرو، قوانین ‌کلی وجود دارد، اما بعضی از بخش‌های اتومبیل مثل چراغ بزرگ جلو با توجه به شکل و طراحی منحصربه‌فرد خودرو ساخته می‌شوند. به‌علاوه، این چراغ‌ها استاندارد مشخصی ندارند و با توجه به شکل خودرو تهیه می‌شوند. معمولا شرکت‌های خودروسازی سعی می‌کنند، چراغ خودرو را به بهترین شکل طراحی کنند، چون در نگاه اول، چرخ‌ها، بدنه‌‌ رویی و چراغ خودرو اهمیت دارند.

این چراغ از دو قسمت تشکیل شده است: کاسه چراغ و بلوری یا عدسی چراغ. کاسه چراغ شکل کره‌ای دارد و می‌تواند نور را به‌خوبی منعکس کند. چراغ را به کمک یک فنر در وسط کاسه قرار می‌دهند. بلوری یا عدسی چراغ روی کاسه چراغ نصب می‌شود و از چراغ خودرو در مقابل گردوخاک و آب محافظت می‌کند.

چراغ‌های نور روز

چراغ‌های نور روز همان چراغ‌های جلو و عقب خودرو هستند و به‌صورت خودکار روشن می‌شوند. این چراغ‌ها کمک می‌کنند که راننده‌های دیگر خودروی شما را بهتر ببینند.

برای خرید انواع طلق و چراغ خودرو کلیک کنید!

چراغ‌های نور روز

چراغ مه‌شکن

این چراغ هنگام رانندگی در بارندگی و مه استفاده می‌شود. نور چراغ زرد یا سفید است و به شما کمک می‌کند که در سرعت‌های پایین بتوانید رانندگی کنید. چراغ‌های مه‌شکن به‌صورت دوتایی کنار چراغ‌های بزرگ قرار می‌گیرند. نور این چراغ به سمت‌ پایین است و نور چراغ‌های جلو را نمی‌‌شکند. فراموش نکنید که از چراغ مه‌شکن فقط در مه استفاده کنید.

چراغ کنار خودرو

وقتی راننده می‌خواهد بپیچد یا تغییر مسیر بدهد، می‌تواند از چراغ کنار خودرو استفاده کند. به این چراغ‌ها، چراغ‌های راهنما هم می‌گویند. معمولا این چراغ‌های کنار خودرو را روی آینه بغل یا بدنه خودروها نصب می‌کنند.

این چراغ‌ها در مقایسه با چراغ‌های دیگر ماشین کاربرد کمتری دارند. وقتی می‌خواهید به چپ و راست بپیچید و وارد خیابان‌های فرعی شوید از چراغ راهنما استفاده کنید. این چراغ به بقیه راننده‌ها نشان می‌دهد که شما در حال تغییر مسیر هستید. چراغ‌های راهنما حداقل چهارتا هستند، 2 تا در جلوی ماشین و 2 تا در عقب نصب می‌شوند.

چراغ‌‌های ترمز

چراغ ترمز یکی از مهم‌ترین چراغ‌های خودرو است. به‌طوری که باید چند وقت یک‌ بار آن را بررسی کرده و از درست‌ کارکردن آن مطمئن شوید. چراغ ترمز به شما کمک می‌کند که رفتار خودروهای دیگر را درک کنید. این چراغ به‌صورت دو عددی در عقب خودرو گذاشته می‌شود.

چراغ‌‌های ترمز

چراغ‌‌های دنده عقب

این چراغ برای دنده عقب گرفتن استفاده می‌شود. وقتی می‌خواهید دنده عقب بگیرید، این چراغ مسیر را روشن می‌کند. به‌علاوه، این چراغ به دیگران هم نشان می‌دهد که شما در حال دنده عقب گرفتن هستید.

چراغ پلاک عقب

بالای پلاک چراغ کوچکی وجود دارد که آن را روشن می‌کند. از این چراغ به‌طور همزمان با چراغ‌های نور پایین، چراغ‌های کوچک و چراغ جلو استفاده می‌کنند.

چراغ‌های داخل خودرو

وظیفه این چراغ‌ها روشن کردن کابین یا اتاقک خودرو است. مواقعی که سرنشین‌ها به روشنایی‌ها نیاز دارند یا می‌خواهید نقشه را بررسی کنید، از این چراغ‌ها استفاده می‌کنید. فراموش نکنید که نباید چراغ‌های داخل خودرو را به‌مدت طولانی روشن نگه دارید. چراغ‌‌های سقف جزو چراغ‌های داخلی هستند.

مثلا اگر سرنشین‌ها بخواهند چیزی را پیدا کنند، چراغ سقف را روشن می‌کنند. چراغ‌های صفحه جلوی راننده هم از دیگر چراغ‌های داخل ماشین هستند. این چراغ‌ها به شما کمک می‌کنند تا در شب بتوانید صفحه سرعت و دور موتور را بهتر ببینید. جعبه داشبورد و صندوق عقب هم چراغ دارند.

چراغ‌های داخل خودرو

چراغ خطر

با استفاده از چراغ خطر به راننده‌های دیگر اطلاع می‌دهید که دچار مشکل شده‌اید. مثلا اگر تخته‌سنگی روبه‌روی شما باشد، از چراغ چشمک‌زن یا فلاشر استفاده می‌کنید. توجه کنید که از این چراغ فقط در موارد خطر استفاده کنید. در شرایط بارانی یا پارک غیرقانونی خودرو مجاز به استفاده از چراغ خطر نیستید.

چراغ خطر

چراغ‌ خودرو در چه مدل‌هایی ساخته می‌شود؟

چراغ‌های خودرو معمولا جنس‌های مختلفی دارند. مثلا در ماشین‌های قدیمی از چراغ نئونی استفاده می‌کردند. چراغ‌های هالوژنی بعد از چراغ‌های نئونی ساخته شدند. این چراغ‌ها به‌صورت لامپ‌های رشته‌ای هستند. ماشین‌های جدید و امروزی از چراغ‌های ال‌ای‌دی استفاده می‌کنند. این چراغ‌ها لنز و عدسی دارند. بعضی از چراغ‌ها هم لیزری هستند. خودروهایی مثل آئودی از این چراغ‌ها استفاده می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *