مقایسه سمند سورن معمولی با سورن پلاس !

دسته بندی مطلب: مقایسه خودرو
نویسنده : حسام اینانلو
 • ۳۱ مرداد ۱۴۰۰
 • 183
 • 1
 • مدت مطالعه :14 دقیقه

شرکت‌های داخلی هم سعی می‌کنند مانند شرکت‌های خارجی بعد از مدتی فیس لیفت محصولات خود را روانه بازار کنند تا در جلب نظر مشتریان خود قدمی برداشته باشند. در حالت طبیعی بعد از رونمایی از مدل فیس لیفت دیگر مدل قبلی به بازار ارائه نمی‌شود. اما در شرکت‌های داخلی مدل فیس لیفت و قدیمی هر دو و به طور هم‌زمان به بازار عرضه می‌شوند که مدل جدید از قیمت بالاتری برخوردار است. اما در بخش مربوط به تفاوت سمند سورن و سورن پلاس ایران خودرو عنوان کرده که دیگر نسخه قدیمی را تولید نخواهد کرد. از همین خریداران سمند سورن پلاس نمی‌توانند نمونه قدیمی آن را از کارخانه سفارش دهند. با مقایسه سمند سورن معمولی با سورن پلاس از توربومگ همراه شوید.

تفاوت سمند سورن و سورن پلاس

تفاوت سمند سورن و سورن پلاس

در هنگام خرید خودروهای داخلی به علت شباهت‌های موتوری و فنی که موجود است وجود یک مقایسه می‌تواند به خریدار کمک بزرگی کند. از همین رو ما در این مقاله سعی داریم تا بخش‌های مختلف سمند سورن پلاس و سمند سورن معمولی را برای شما به مقایسه بگذاریم. این دو خودرو جزئی از محصولات ایرانخودرو است که توانسته در بازار طرفداران زیادی را جذب کند. هرچند که ظاهر آن‌ها با یکدیگر مشابه است اما تغییراتی در بخش‌های رفاهی و فنی خودرو به وجود آمده که موجب ایجاد تفاوت سمند سورن و سورن پلاس شده است.

مقایسه طراحی داخلی سمند سورن معمولی و سمند سورن پلاس

یکی از مواردی که در اولین نگاه می‌توان متوجه آن شد تغییرات و طراحی جدید داخلی سمند سورن پلاس نسبت سورن معمولی است. غربیلک فرمان تغییر کرده و شبیه به فرمان دنا شده است. بر روی فرمان چند دکمه جدید برای کنترل سیستم صوتی و … تعبیه شده است که کار راننده را بسیار راحت‌تر می‌کند.

همچنین رودری‌های مدل جدید نسبت به مدل قدیمی تغییر داشته و طراحی آن‌ها تغییر کرده است. اما مهم‌ترین تغییر داخلی نسخه پلاس نسبت به مدل قدیمی طراحی داشبورد آن است. در بالای داشبود یک نمایشگر کوچک اضافه شده که اطلاعاتی مانند دمای بیرون، باز بودن درب اتومبیل و … (چیزی شبیه به پژو 206) را نشان می‌دهد. همچنین کنسول میانی هم تغییرات طراحی داشته است. تغییر دیگر مربوط به شیفتر دنده در این مدل جدید است. اما مقایسه طراحی داخلی سمند سورن معمولی و نسخه پلاس در اینجا تمام نمی‌شود، زیرا ایرانخودرو کف‌پایی و تودوزی با دوخت و پس زمینه قرمز را هم در مدل جدید داریم. همچنین بر رودری‌ها را با تریم مشکی پیانویی تغییر داده‌اند که باعث جذابیت آن شده است.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی سمند کلیک کنید!

مقایسه طراحی داخلی سمند سورن معمولی و سمند سورن پلاس

مقایسه طراحی بیرونی سمند سورن معمولی و سمند سورن پلاس

ظاهر بیرونی مدل جدید زیاد تغییر نکرده است و این تغییرات بیشتر در چراغ‌ها و مقداری هم در رینگ آن دیده می‌شود. چراغ‌های جلو با گرافیک داخلی جدید و همچنین چراغ روشنایی تولید شده‌اند. چراغ‌های جلو دارای پس زمینه مشکی هستن که با جلوپنجره جدید سمند سورن پلاس که رنگ مشکی دارد هماهنگ است.

مقایسه طراحی بیرونی سمند سورن معمولی و سمند سورن پلاس

اما تغییرات ظاهری از زاویه دید کناری زیاد نبوده اما می‌تواند نظر مخاطبان را به خود جلب کند. قرار دادن رینگ‌های آلومینیومی به جای مدل‌های قبلی ظاهری اسپرت و زیبا به آن داده است. همچنین دستگیره‌های مدل جدید آسان بازشو است که نسبت به مدل قدیمی تغییر داشته است.

چراغ های عقب به صورت  شفاف و LED برجسته هستند که نمایی بسیار زیبا دارند. هرچند که نظر برخی از کاربران نسبت به مقایسه طراحی بیرونی سمند سورن معمولی و پلاس در این بخش مساعد نبوده است. بر روی لبه‌های صندوق عقب اتومبیل هم یک بال کوچک اضافه کرده‌اند که از دیگر تغییرات در مدل جدید است.

مقایسه مشخصات فنی سورن معمولی و سورن پلاس

در این بخش تغییراتی وجود نداشته و همان موتور EF7 را برای سمند سورن پلاس در نظر گرفته‌اند. هرچند که مدل‌های قدیمی سمند سورن از موتور XU7 با حجم 1761 سی‌سی با قدرتی معادل 97 اسب بخار استفاده می‌کردند اما در مدل‌های بعدی که ELX بود از موتور ملی EF7 بهره گرفته شد.

این موتور دارای حجمی معادل 1640 سی‌سی است که می‌تواند 114 اسب بخار قدرت تولید کند. همچنین این موتور دارای 4 سیلندر و 16 سوپاپ بوده که تعداد سوپاپ آن از موتورXU7 هشت عدد بیشتر است.

همچنین گشتاور این موتور ۱۵۹ نیوتن متر در ۳۵۰۰ – ۴۵۰۰ دور در دقیقه است. مصرف ترکیبی سوخت در این موتور ۷.۴۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر اما در موتور قدیمی 9.1 لیتر بوده است. لازم به ذکر است که گیربکس به کار رفته در همه مدل‌های سمند سورن 5 دنده دستی است.

 یکی دیگر از تغییراتی که می‌توان در مقایسه مشخصات فنی سورن معمولی و سورن پلاس دید میزان آلایندگی آن است. در مدل‌های قدیمی استاندارد آلایندگی یورو2 بود و در ادامه هم ایرانخودرو کیفیت این محصول را تا یورو4 افزایش داد. اما در نسخه جدید یعنی سمند سورن پلاس این استاندارد تا یورو5 افزایش داشته است.

مقایسه مشخصات فنی سورن معمولی و سورن پلاس

مقایسه امکانات سمند سورن معمولی و سورن پلاس

در بخش امکانات هم تغییراتی وجود داشته است که در راستای رفاه بیشتر سرنشینان بوده است. اما لازم به ذکر است که این امکانات تنها چند مورد است. یکی از امکانات جدید سمند سورن پلاس مربوط به سنسور دنده عقب آن است. اضافه شدن سنسور سوم دنده عقب در سپر پشتی می‌تواند کار راننده را برای پارک یا دنده عقب رفتن راحت‌تر کند.

یکی دیگر از امکانات رفاهی افزوده شده به نسخه پلاس سورن شیشه دودی عقب و شیشه دودی درهای عقب است. این امکان جدید علاوه بر زیبایی ظاهری باعث می‌شود تا درون اتومبیل کمتر بر اثر تابش نور خورشید گرم بشود. این موضوع برای سرنشینان صندلی‌ عقب بسیار مهم است.

برای نسخه فیس لیفت کامیپوتر سفری جدید در نظر گرفته‌اند که می‌تواند اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار راننده قرار دهد. این اطلاعات در مسیرهای طولانی به خوبی می‌تواند اهمیت خود را نشان دهد.

یکی از گزینه‌هایی که در خیلی از اتومبیل‌های موجود در بازار دیده می‌شود کروز کنترل است. این سیستم جدید بر روی اتومبیل‌های سمند سورن پلاس هم نصب شده است. این در حالی است که نسخه‌های قدیمی سورن پلاس چنین قابلیتی را نداشتند.

مانیتور لمسی هم بر روی این محصول قرار گرفته است. البته این بخش سفارشی بوده و باید خریدار در هنگام سفارش اتومبیل آن را اضافه کند. در حالت عادی چنین گزینه‌ای بر روی اتومبیل نیست. مقایسه امکانات سمند سورن معمولی و سورن پلاس تنها همین گزینه سفارشی را دارد.

سمند سورن معمولیسمند سورن پلاس
سیستم ترمز ضد قفل (ABS و EBD)، ترمز جلو دیسکی با سیستم خنک شونده، ترمز عقب دیسکی، کد کلاس 57518 و 57520 و 57521: ترمز عقب کاسه ایسیستم ترمز ضد قفل (ABS و EBD)، ترمز جلو دیسکی با سیستم خنک شونده، ترمز عقب کاسه ای
کیسه هوای راننده و سرنشین جلوکیسه هوای راننده و سرنشین جلو
هیدرولیک ، کلیدهای کنترلی روی فرمان (MFC )هیدرولیک ، کلیدهای کنترلی روی فرمان (MFC )
اتوماتیک ، کانال تهویه برای سرنشینان عقباتوماتیک ، کانال تهویه برای سرنشینان عقب
چراغ مه شکن جلو و عقب ، قابلیت تنظیم ارتفاع نور چراغ‌ جلو از داخل خودرو، چراغ‌ عقب (LED)، چراغ نقشه خوان، سیستم روشنایی ترک خودرو( Follow Me Home)چراغ مه شکن جلو و عقب ، قابلیت تنظیم ارتفاع نور چراغ‌ جلو از داخل خودرو، چراغ‌ عقب (LED)، چراغ نقشه خوان، سیستم روشنایی ترک خودرو( Follow Me Home)
آینه ‏های جانبی برقی تاشونده راهنمادار، مجهز به گرمکن، جمع کردن برقی آینه‏ های جانبی از داخل اتاق و روی سوییچآینه ‏های جانبی برقی تاشونده راهنمادار، مجهز به گرمکن، جمع کردن برقی آینه‏ های جانبی از داخل اتاق و روی سوییچ
شیشه بالابر برقی درهای جلو و عقب ، مجهز به آنتی‌ترپ و پاور ویندوزشیشه بالابر برقی درهای جلو و عقب ، مجهز به آنتی‌ترپ و پاور ویندوز
تریم مشکی ، قطعات دکوراتیو طرح متال افکت ، زه و دستگیره همرنگ بدنهتریم مشکی ، قطعات دکوراتیو داخلی جدید ، زه و دستگیره همرنگ بدنه، دستگیره‌ درها طرح جدید، روکش صندلی طرح جدید، استفاده از طرح کروم روی نوار شیشه‌های جانبی، تغییر رنگ جلوپنجره به رنگ مشکی براق ، افکت های جدید برروی در ها و داشبورد ، اسپویلر عقب
ایموبیلایزر، قفل مرکزی با ریموت، کمربندهای ایمنی سرنشینان جلو 3 نقطه‌ای با قابلیت تنظیم ارتفاع، فرمان تلسکوپی ،سنسور دنده عقبایموبیلایزر، قفل مرکزی با ریموت، کمربندهای ایمنی سرنشینان جلو 3 نقطه‌ای با قابلیت تنظیم ارتفاع، فرمان تلسکوپی ،سنسور دنده عقب
کد کلاس57511: 15 اینچ آلومینیومی ، کد کلاس57521-57520 – 57518 -57515: 15اینچ فولادی15 اینچ آلومینیومی
تنظیم پشتی صندلی‏ راننده و سرنشین جلوبرقی ، پشت سری صندلی های جلو قابل تنظیمتنظیم پشتی صندلی‏ راننده و سرنشین جلوبرقی ، پشت سری صندلی های جلو قابل تنظیم
بازکن در صندوق عقب از داخل اتاق و روی سوییچ ، دسترسی به صندوق از داخل اتاقکروز کنترل ، بازکن در صندوق عقب از داخل اتاق و روی سوییچ ، دسترسی به صندوق از داخل ، نمایشگر روی داشبورد(MFD) به همراه Trip Computer بر روی پوسته بالایی داشبورد

سخن آخر

یکی از سؤالاتی که مشتریان ایرانخودرو می‌پرسند این است که سمند سورن پلاس توربوشارژ هم روانه بازار خواهد شد؟.کاری که این شرکت در گذشته با سمند سورن ELX و همچنین دنا پلاس توربو کرده بود و این تغییر با استقبال زیاد خریداران روبرو شده بود از همین رو یکی از تغییرات احتمالی در آینده این اتومبیل استفاده از توربرو شارژ برای موتور آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • سلام وقت بخیر
  فرق سمند سورن‌ ELX با سمند Lx ef7 چیست؟ و
  سمند ELx TC چیست ؟؟؟
  بهترین نوعش کدوم است؟با تشکر